30 مدل کاغذ دیواری برای اتاق کودک

30 مدل کاغذ دیواری برای اتاق کودک

در هر خانه ای، کودکان مورد توجه ویژه ای هستند. این امر شاید بخاطر حساسیت جسمی و روحی آن هاست. اتاق کودک به دلیل تاثیری که بر روحیه ی کودکان دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به همین دلیل دکوراسیون آن نیز حائز اهمیت خواهد بود. یکی از روش های مهم در ایجاد فضایی شیک و پر نشاط برای اتاق کودک، استفاده از کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری ها مدل های بسیار زیادی دارند؛ از کاغذ دیواری های مدل ساده گرفته تا سه بعدی و طرح های شلوغ تر. به دلیل این که تنوع طرح موجود در کاغذ دیواری ها و کاغذ دیواری های سه بعدی اتاق کودک فوق العاده بالاست، شاید انتخاب یک گزینه ی مناسب برای اتاق کودک دلبندتان کمی سخت باشد. در ادامه به چند نکته کوچک در مورد انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق کودک می پردازیم و سپس 30 جدید و جذاب را مشاهده خواهیم کرد.

اتاق کودک فضایی است که می تواند نسبت به سایر فضاهای خانه متفاوت باشد. نیازی نیست که فضای سنگین و شیک اتاق خواب یا سالن پذیرایی خانه را به اتاق کودک نیز تعمیم دهید و این فضای خشک و سنگین را برای کودک بسازید. از آن جایی که اتاق کودک فضایی خصوصی و دور از سایر فضاهای خانه است، اجرای هر نوع دکوراسیونی با رنگ های شاد، روشن و تند، و همچنین استفاده از اکسسوری و لوازم دکوراتیو کارتونی و عروسکی، به هیچ وجه باعث زشت شدن فضای کلی خانه نخواهد شد؛ تصوری که به اشتباه هنوز در ذهن بسیاری از مردم وجود دارد. در واقع اتاق کودک هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و در خلق فضای اتاق کودک، می توانید از هر رنگ و مدل کاغذ دیواری و لوازم دیگر که مناسب کودکتان باشد بهره بگیرید. البته کاغذ دیواری هایی که برای کودکان طراحی می شود عموماً رنگ های شاد و پر نشاطی دارند و از این بابت می توان با خیالی جمع و آسوده انتخاب نمود.

نکته ای که ممکن است برخی از پدر و مادر ها در انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای اتاق کودک یا نوزادشان به آن فکر کنند این است که طرح کاغذ دیواری را به نحوی انتخاب نمایند که برای دوره ی زمانی طولانی تری مناسب فرزندشان باشد. به عنوان مثال فرض کنید هنگامی که فرزندتان نوزاد است، می خواهید برای اتاق نوزاد یک کاغذ دیواری انتخاب نمایید. در هنگام انتخاب بهتر است سلیقه ی چند سال آینده ی فرزندتان را نیز در نظر بگیرید. به این نکته توجه داشته باشید که آیا طرحی که هم اکنون برای نوزادتان انتخاب کرده اید، چند سال بعد برای یک بچه ی 6 یا 7 ساله مناسب خواهد بود؟ اگر تعویض کاغذ دیواری در دوره های یک یا دو ساله برایتان میسر نیست، پیشنهاد می شود رنگ های خنثی را مد نظر داشته باشید. البته رنگ های پاستیلی هم برای این زمینه یکی از بهترین ها به شمار می رود.

قبل از این که مدل های کاغذ دیواری و کاغذ دیواری سه بعدی را مشاهده کنیم بهتر است بدانیم که تفاوت این دو دسته در چیست؟ در واقع کاغذ دیواری های سه بعدی یا پوستر دیواری دارای طرح هایی یکپارچه هستند و تنوع طرح بیشتری دارند. در مقابل، کاغذ دیواری به صورت رولی بوده و نسبت به پوستر دیواری ها طرح های کمتری را شامل می شود.

مدل های کاغذ دیواری سه بعدی برای اتاق کودک

به دلیل این که نمونه های موجود در این دسته از لحاظ طرح تقریباً هر شخصیت کارتونی، حیوان، گل، فضای کارتونی و… را شامل می شود، در هنگام انتخاب و خرید کاغذ دیواری سه بعدی مناسب برای اتاق کودک بهتر است دقیقا بدانید که به دنبال چه طرحی هستید.

این نکته را هرگز فراموش نکنید که در حال انتخاب یک کاغذ دیواری‌ برای اتاق فرزندتان هستید، پس در وهله ی اول از نظر او کمک بگیرید. البته ممکن است به دلیل شرایط سنی کودکان برخی از خواسته های آن ها غیر منطقی و بر آورده کردن آن ها تا حدی غیر ممکن و هزینه باشد؛ در این زمان است که پدر و مادر باید نظر خودشان را دخالت دهند و یک انتخاب منطقی، به صرفه و از همه مهم تر مناسب روحیه ی کودکشان داشته باشند.

یک عقیده ی غلط که چندین سال است در بین مردم جا افتاده این است که رنگ های سرد مثل آبی را پسرانه و رنگ های گرم مثل صورتی را دخترانه به شمار می آورند. امروزه به دلیل این که طرح های فوق العده متنوعی طراحی و روانه ی بازار می شود، دیگر فقط رنگ تعیین کننده ی جنسیت مخاطب آن کاغذ دیواری نخواهد بود و طرح آن تاثیر به مراتب بیشتری خواهد داشت. ممکن است برای یک کودک پسر یک مدل کاغذ دیواری سه بعدی با طرح های حیوانات و رنگ صورتی پیشنهاد شود و برای دختری طرحی با رنگ آبی. پس امروزه ارتباطی مستقیم بین رنگ کاغذ دیواری اتاق کودک و جنسیت کودک وجود ندارد.

هم نشینی رنگ ها عاملی است که شاید کمتر کسی در دکوراسیون به آن توجه کند. گاهی اوقات رنگ تیره در یک دکوراسیون به مقدار زیادی دیده شود ولی علیرغم این تیرگی، حس خوبی را از این فضا می گیریم. چرا؟ در پاسخ باید گفت که استفاده ی بهینه و خلاقانه از رنگ های تیره در کنار رنگ های روشن و اندکی تند باعث می شود که رنگ ها زنده تر به چشم بیایند و حس خوبی را به محیط القاء کنند. ترکیب رنگ های تند روشن مثل سبز تند یا آبی و قرمز با رنگ خاکستری می تواند یک ایده ی خوب باشد. درست مانند تصویر زیر. اگر می خواهید رنگ های درون کاغذ دیواری بیشتر خودنمایی کنند، از طرحی با زمینه ی تیره به خصوص خاکستری کمک بگیرید.

نکته ی مهم دیگری که بهتر است قبل از انتخاب کاغذ دیواری از آن اطلاع داشته باشید این است که نباید تمام تنوع رنگی درون دکوراسیون اتاق کودک را از کاغذ دیواری طلب کرد. این کار باعث می شود که بعد از مدتی که سلیقه ی کودک عوض شد یا سن او بالاتر رفت، امکان تییر دکوراسیون به راحتی وجود نداشته باشد. این عدم انعطاف پذیری ممکن است هزینه ی گزافی روی دستتان بگذارد. پس پیشنهاد می شود که بخشی از تنوع رنگی موجود در دکوراسیون را به عهده ی لوازم دیگر موجود در اتاق بگذارید که به راحتی قابل تعویض باشند؛ لوازمی مانند رو تختی، فرش، عروسک های دکوری، تابلوهای دیواری، اسباب بازی و…

پوستر دیواری یا کاغذ دیواری سه بعدی در زمینه ی کودک نیز تنوع بسیار بالایی را داراست و طرح هایی شامل شخصیت های کارتونی معروف مثل مینیون ها، پانادای کونگ فو کار، نمو، شخصیت های انیمیشن معروف ریو، آلوین و سنجاب ها، پرندگان خشمگین و… موجود است.

کاغذ دیواری طرح کودک طرح ماشین مک کویینکاغذ دیواری طرح کودک آلوین و سنجاب ها

کاغذ دیواری اتاق کودک پاندای کونگ فو کار

کاغذ دیواری اتاق کودک پرندگان خشمگین انگری بردز

کاغذ دیواری کودک طرح نمو و دوستان

کاغذ دیواری طرح کودک طرح حیوانات

 

کودکان همیشه نگاه مثبتی به حیوانات داشته اند و از همان ابتدای کودکی، علاقه ی زیادی به حیوانات دارند و شخصیت های کارتونی حیوانات را دوست دارند. وجود طرح حیوانات بامزه و دلنشینی که تصاویر زیر می بینیم بر روی دیوار اتاق کودک، فضایی بسیار جذاب را برای کودک شما پدید خواهد آورد به طوری که بعد از مدتی از آن خسته و دلزده نمی شود.

کاغذ دیواری برای اتاق کودک طرح حیوانات

کاغذ دیواری برای اتاق کودک طرح حیوانات رنگ های شاد

عکس کاغذ دیواری اتاق کودک آبی

کاغذ دیواری اتاق کودک رنگ صورتی

حتما موارد بسیاری را دیده اید که یک فرد از همان ابتدای سنین زندگی به یک چیز خاص علاقه ی ویژه ای نشان می دهد. به عنوان مثال به فضانوردها و ستاره ها، به آسمان و هواپیما و خلبانی، به طبیعت و حیوانات و… در هنگام انتخاب پوستر دیواری برای اتاق کودک دلبندتان حتما ، علاوه بر سلیقه ی او که معمولاً موقتی است، به شخصیت و علایق اصلی او نیز توجهی داشته باشید. این کار می تواند آن علقه را تقویت نموده و در آینده ی او نیز تاثیر گذار باشد.

کاغذ دیواری اتاق کودک رنگارنگ
کاغذ دیواری طرح کودک کهکشان و منظومه شمسی

 

مدل های کاغذ دیواری برای اتاق کودک

درست است که این کاغذ دیواری ها را برای اتاق خواب کودک انتخاب می کنید ولی هیچ وقت تاثیر سادگی را بر زیبایی فراموش نکنید. در ساختن فضای اتاق همیشه تعادل بین عناصر را حفظ کنید و اکسسوری های زیاد ممکن است اتاق را خسته کننده و شلوغ نشان دهد و در نتیجه فضای جذابی برای کودک فراهم نشود. هم نشینی یک کاغذ دیواری اتاق کودک با طرحی متعادل، نه خیلی شلوغ و نه خیلی ساده و بی روح، با اکسسوری هایی که به دقت انتخاب شده اند یک اتاق ایده آل را برای کودک فراهم می آورد که چندین سال جذابیت خودش را حفظ می کند. البته اگر نمی خواهید کاغذ دیواری را مکرر عوض کنید، می توانید اکسسوری ها را عوض کنید و یا حداقل جای آن ها را تغییر دهید. به عنوان مثال، به جای این که یک کاغذ دیواری با طرح شخصیت مورد علاقه ی فرزندتان بخرید، کاغذ دیواری ساده بگیرید و به جای آن ، رو بالشتی و پتو و لوازم اتاق را با طرح شخصیت کارتونی بگیرید. چون ممکن است سلیقه ی کودک در طی مدت زمانی عوض شود و تعویض کاغذ دیواری کاری آسان نیست.

در هنگام انتخاب کاغذ دیواری برای اتاق کودک بهتر است به سلیقه ی کودکتان توجه ویژه ای داشته باشید؛ مثلا اگر قصد خرید طرح حیوانات را دارید، بهتر است بدانید که حیوان مورد علاقه ی کودکتان چیست یا به عنوان مثال به چه شخصیت کارتونی بیشتر علاقه نشان می دهد. این سوال ها همگی یک سری فیلتر هایی را ایجاد می کنند که در انتخاب مدل مناسب، به یاری‌ تان می آید.

عکس کاغذ دیواری اتاق کودک طرح حیوانات

کاغذ دیواری های طرح حیوانات گزینه گزینه ای بسیار پر طرفدار است که در کنار طرحی جذاب و دلنشین، رنگ های شادی هم دارد. احتمالا بیشتر بچه ها، چه پسر و چه دختر این قبیل طرح های حیوانات را می پسندند. طرح حیوانات در طول زمان خسته کننده نمی شود و از نوزادی تا سنین کودکی مناسب است.

مدل کاغذ دیواری اتاق کودک

مدل کاغذ دیواری اتاق کودک طرح حیوانات

علاوه بر طرح حیوانات، طرح هایی که شامل گل و حشراتی مانند پروانه و زنبور هستند، از جذابیت بالایی برای کودکان برخوردار اند و به وسیله ی رنگ بندی شادی که دارند، فضایی شاد و روح انگیز را برای اتاق کودک شما فراهم می آورند. نشاط و زیبایی ذاتی که در گل وجود دارد، در کاغذ دیواری های طرح گل هم هویداست؛ به خصوص که این طرح کارتونی با رنگ های شاد هم باشد.

کاغذ دیواری طرح کودک گل صورتی

رنگ آبی همیشه با خود آرامش را به همراه دارد؛ رنگی که برای نصب در اتاق خواب کودک یکی از رنگ های حائز اهمیت است. طرح ابر و آسمان هم در کنار این رنگ، فضایی دلنشین را خلق می کند که برای نصب در اتاق کودک مناسب است.

کاغذ دیواری طرح ابر

طرح هایی هم هستند که بیشتر به دخترانه بودن گرایش دارند و این از طرح و رنگ بندی موجود در آن مشخص می شود. البته استفاده این کاغذ دیواری ها در اتاق کودک پسر هم امکان پذیر است و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد. طرح هایی از این دست، به دلیل عناصر و شخصیت های زیادی که در آن وجود دارد باعث می شود که کودک با آن ها داستان سرایی کند و این امر باعث تقویت قوه ی تخیل او می شود.

کاغذ دیواری طرح کارتونی دخترانه

کاغذ دیواری طرح کودک رنگ صورتی فرشته قلعه

کاغذ دیواری برای اتاق کودک طرح فرشته رنگ صورتی

طرح هایی هم هستند که رنگ بندی تیره تری دارند و برای کودکان با سنی بیشتر و همچنین نوجوانان است. این گونه طرح ها از سنین کودکی تا نوجوانی برای اتاق خواب فرزندتان مناسب است. البته لازم به ذکر است که این طرح ها بیشتر برای پسر ها مناسب است. در تصویر زیر، یک نمونه از این دست طرح ها را می بینیم.

اگر به هر دلیلی نمی خواهید طرح روی کاغذ دیواری در اتاق کودکتان خیل شلوغ و پر زرق و برق باشد، طرح هایی شامل اشکال هندسی هستند که بخش زیادی از آن ها را فضای خالی و طرح ساده تشکیل می دهد. طرح هایی شامل اشکال ستاره، قلب و… که نصب آن بر روی دیوار، فضایی یکپارچه و زیبا را خلق می کند.

کاغذ دیواری برای اتاق کودک طرح ستاره رنگ روشن

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟
02191303330 / 09129615510