چند سالی است که دکوراسیون در زندگی مردم جای خود را بیش از پیش پیدا کرده است و اهمیت آن برای اغلب افراد قابل درک است. همین عامل باعث شده تا در چند سال اخیر، فضاهای داخلی خانه از قبیل اتاق خواب و سالن پذیرایی و همچنین محل کار از قبیل کافی شاپ و فست فود و … بسیار خیره کننده ای خلق شوند. در این مسیر، عناصر دکوراتیو بسیاری تاثیر گذار هستند؛ از انواع دیوارپوش ها گرفته تا کفپوش ها و تابلو ها و اکسسوری های متنوع. شاید در برخی خانه ها دیده باشید که روی یک دیوار طرحی سه بعدی نقش بسته که بسیار خیره کننده و جذاب نمایان می شود. این صحنه دقیقا همان چیزی است که طراحان کاغذ دیواری سه بعدی به دنبال خلق آن هستند. در ادامه اول به این سوال می پردازیم که اصلا کاغذ دیواری سه بعدی چیست و سپس به بررسی ویژگی ها و مزایای آن و نکات انتخاب آن خواهیم پرداخت.

کاغذ دیواری سه بعدی چیست ؟

کاغذ دیواری های سه بعدی نوعی از دیوارپوش هستند که همان طوری که از نام آن ها نیز مشخص است، طرح هایی سه بعدی روی آن هاست به طوری که طرح آن ها عمق دار دیده می شود. امروزه کیفیت چاپ و متریال این کاغذ دیواری های سه بعدی‌ به حدی پیشرفت کرده است که به راحتی نمی توان به تفاوت آن ها با نمونه ی واقعی شان پی برد. این کار با سایه پردازی حرفه ای در طرح و همچنین فناوری بالای چاپ امکان پذیر است. کاغذ دیواری های سه بعدی به دلیل این که طرح آن ها باور پذیر تر و واقعی تر از طرح سایر دیوارپوش های مرسوم است، تاثیر گذاری بیشتری نیز دارند و حس بسیار مثبتی را به فضای داخلی منتقل می کنند. به عنوان مثال فرض کنید یک کاغذ دیواری طرح دریا و ساحل را در اتاق خوابتان نصب کرده اید و هر روز هنگامی که از خواب بیدار می شوید چشمتان به آن می افتد؛ قطعاً برای بسیاری از افراد دیدن این چنین منظره ای در اتاق خواب حس خوبی را در آن ها ایجاد می کند.

چه چیزهایی کاغذ دیواری ساده را از کاغذ دیواری متمایز می کند؟

اگر بخواهیم خیلی ساده به این قضیه نگاه کنیم، از نام این کاغذ دیواری ها مشخص است که سه بعدی بودن، اولین مشخصه ای است که به ذهن می رسد. اما آیا تفاوت میان کاغذ دیواری و کاغذ دیواری به همین کلمه ختم می شود؟ در پاسخ باید گفت که تفاوتهای اساسی بین کاغذ دیواری و کاغذ دیواری سه بعدی‌ وجود دارد. کاغذ دیواری ها به صورت رول هستند که طرح آن تکرار می شود. طرح کاغذ دیواری ها کوچک هستند و عموماً طرح هایی مانند داماسک، گل، شکوفه، برگ، راه راه، چارخانه و… هستند ولی کاغذ دیواری های سه بعدی از اساس با آن ها تفاوت دارند. کاغذ دیواری‌ های سه بعدی طرحی یکپارچه دارند و تکراری در طرح آن مشاهده نمی کنیم. تنوع رنگ موجود در کاغذ دیواری های سه بعدی فوق العاده بالاتر از کاغذ دیواری های رولی است. لازم به ذکر است که نصب کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ به افرادی متخصص نیاز دارد و این کار از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

ویژگی های کاغذ دیواری سه بعدی

در این بخش بهتر است در مورد این نکته که ویژگی های کاغذ دیواری سه بعدی چیست بحث کنیم. کاغذ دیواری های سه بعدی‌ از زمانی که وارد بازار شدند، استقبال فوق العاده ای را تجربه کردند؛ شاید دلیل این استقبال، ویژگی هایی بود که در آن ها وجود داشت که نقص و مشکلات کاغذ دیواری های رولی را جبران کرده بودند. در ادامه بررسی ویژگی هایی از کاغذ دیواری‌ های سه بعدی می پردازیم.

تنوع طرح فوق العاده بالا

اولین ویژگی یا به عبارتی دیگر اولین مزیت کاغذ دیواری های سه بعدی، تنوع طرح آن ها است. این تنوع طرح باعث شده تا بتوان کاغذ دیواری سه بعدی را برای هر نوع فضایی از فضای رسمی گرفته تا هنری و یا فضایی آرام در اتاق خواب، بدون هیچ محدودیتی انتخاب و نصب کرد. البته این تنوع طرح بالا در هنگام انتخاب کاغذ دیواری سه بعدی مناسب به طور حتم شما را گیج خواهد کرد.

خلق فضایی دلنشین و سرزنده

طرح های سه بعدی در این دسته از کاغذ دیواری ها باعث می شود که فضای دلنشین و پر نشاطی ایجاد می شود. طرح های جنگل، دریا و ساحل، منظره، کوهستان، غروب آفتاب و… از جمله طرح هایی هستند که نشاط ذاتی این تصاویر باعث منتقل شدن حس نشاط به فضای داخلی می شود.

قابل شستشو بودن

بیشتر کاغذ دیواری های سه‌ بعدی‌ موجود در بازار قابلیت شستشو را دارا می باشند به طوری که دیگر نگران کثیفی آن ها نخواهید شد و در مقابل رطوبت دیوار ها هم مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند.

صرفه جویی در هزینه ها

اغلب ما در خانه های خود آثاری از گچ بری را داشته ایم و نمای آجری و سنگ آنتیک روی دیوار خانه ها را هم دیده ایم. سنگ آنتیک و نمای آجری روی دیوار، به طور حتم جلوه ی زیبا و شیکی دارد ولی خرید و نصب آن ها، هزینه ی زیادی را روی دست صاحب خانه می گذارد. گچ بری هم همینطور! گچ بری یکی از زیبایی هایی است که در معماری سنتی و قدیمی ایران هم دیده ایم. از خانه های سنتی قدیمی گرفته تا خانه های خودمان. از جمله معایب گچ بری این است که هزینه ی اجرای آن بالاست و در درون آن گرد و غبار جمع می شود و قابل تمیز کردن هم نیست. گچ در مقابل رطوبت بسیار حساس است و قابل شستشو هم نیست. کاغذ دیواری های سه بعدی از زمانی که وارد بازار شدند، مدام در طرح های متنوع  ارائه شده اند. از جمله این کاغذ دیواری ها می توان به کاغذ دیواری های سه بعدی طرح گچ بری و مجسمه ی گچی، طرح آجری در رنگ های مختلف، طرح سنگ آنتیک، طرح سنگ و… اشاره کرد. کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ محدودیت های بسیاری را در دکوراسیون شکسته اند و دریچه ی تازه ای را در طراحی دکوراسیون باز کرده اند. طرح هایی که در کاغذ دیواری‌ های سه بعدی ارائه می شود را شاید در حال حاضر منحصر به خودشان است و در محصولات دیگر موجود نیست. به عنوان مثال طرح بتن یا طرح تونل طرحی است که به جز کاغذ دیواری سه بعدی، طور دیگری نمی توان آن را یافت.

پوستر دیواری یا کاغذ دیواری ؟

احتمالا در فروشگاه های اینترنتی و حضوری کلماتی مثل «کاغذ دیواری»، «پوستر دیواری» و «کاغذ دیواری سه بعدی» را شنیده یا دیده اید. در این زمینه، شاید بعضی افراد اصطلاحات را به جای هم به کار ببرند و انواع دیوار پوش ها را اشتباه شناخته باشند. پس بهتر است بدانیم که هر کدام چیستند و چه ویژگی هایی دارند و نقاط تمایز آن ها کجاست. در واقع باید گفت که پوستر دیواری از لحاظ نصب شبیه کاغذ دیواری سه بعدی است؛ دیوار پوش هایی که یک طرح یکپارچه دارند و به صورت رولی نیستند. پوستر دیواری ها درست مانند کاغذ دیواری های سه بعدی هستند ولی ممکن است طرح های سه بعدی و عمق دار نداشته باشند. کاغذ دیواری ها هم دیوار پوش هایی به صورت رولی هستند که طرحی تکرار شونده دارند و تنوع طرحشان به اندازه ی کاغذ دیواری های سه بعدی‌ نیست.

کاغذ دیواری سه بعدی برای چه فضایی مناسب است؟

حالا که فهمیدیم کاغذ دیواری سه بعدی چیست و چه ویژگی هایی دارد بهتر است بدانیم که نصب آن در چه فضاهایی توصیه می شود و اصولاً کاربرد کاغذ دیواری سه بعدی چیست ؟ کاغذ دیواری های سه بعدی‌ به دلیل این که طرح های بی شمار متنوعی را دارا هستند، محدودیتی از لحاظ نصب در انواع فضاهای مختلف را ندارند. البته در فضاهای لاکچری و با دکوراسیون کلاسیک و اندکی رسمی و یا فضاهای اداری، کمتر از این کاغذ دیواری های سه بعدی‌ استفاده می شود. این دسته از کاغذ دیواری ها‌ برای اتاق کودک، اتاق نوجوان، اتاق خواب، سالن پذیرایی،

کاغذ دیواری سه بعدی اتاق کودک

کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ زیادی برای اتاق کودک طراحی و تولید شده اند که رنگ های شاد و پر نشاط بیشتری نسبت به سایرین دارا هستند و همین ویژگی نیز در کنار طرح کارتونی‌شان، آن ها را مناسب اتاق کودک می کند.

کاغذ دیواری سه بعدی اتاق نوجوان

در این کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ طرح هایی مخصوص نوجوان وجود دارد که در دو نوع دخترانه و پسرانه ارائه می شوند.

دخترانه

پسرانه

کاغذ دیواری سه بعدی اتاق خواب

کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ علاوه بر اتاق کودک و نوجوان، طرح های جداگانه ای برای اتاق خواب بزرگ سال هم دارد که طیف وسیعی از طرح ها را در بر می گیرد.

کاغذ دیواری سه بعدی سالن پذیرایی

طیف وسیعی از کاغذ دیواری های‌ سه بعدی‌ برای نصب در سالن پذیرایی طراحی و تولید شده اند و این تناسب بین آن ها از طریق طرح و رنگ بندی سنگینی که در تصاویر می بینیم ایجاد می شود.

جایگاه کاغذ دیواری سه بعدی در دکوراسیون و تاثیرش بر آن چگونه است؟

باو ویژگی هایی که از کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ می دانیم قطعا به این نکته رسیده ایم که این محصولات تاثیر به سزایی در زیبایی دکوراسیون دارد و تقریباً اجرا کننده ی بیشتر ایده هایی است که در ذهن شما یا طراح دکوراسیون خانه ی شما می گذرد؛ از اجرای طرح های مدرن و لاکچری و کلاسیک گرفته تا طرح طبیعت و نمای آجری و سنگ و …

امروزه به دلیل این که اغلب مردم در آپارتمان های کوچک زندگی می کنند و داشتن یک فضای دلباز و بزرگ برای بسیاری از ما غیر ممکن شده است، بزرگ تر و دلباز تر نشان دادن خانه حائز اهمیت است. طرح این کاغذ دیواری ها به دلیل سه بعدی بودن و عمقی که دارا هستند، باعث می شود که فضا بزرگ تر دیده شود؛ اگر هم رنگ سفید در آن ها به کار برود که این تاثیر به مراتب بالاتر خواهد شد.

چند مدل پر طرفدار کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری‌ های سه بعدی‌ در مدل ها و طرح های بسیار زیاد و متنوعی طراحی، از قبیل طرح جنگل، طرح منظره، طرح دریا و ساحل، طرح اشکال هندسی و… تولید و روانه ی بازار می شوند. یکی از طرح های بسیار زیبا و در عین حال شیک، کاغذ دیواری سه بعدی‌ طرح چوب است. طرح چوب ذاتاً لاکچری است و چاپ طرح چوب روی کاغذ دیواری ها با کیفیت بالا باعث شده تا به سختی بتوان آن ها را از چوب واقعی تشخیص داد. این مدل کاغذ دیواری در انواع رنگ های چوب، از رنگ روشن تا رنگ های تیره، موجود است که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

طرح طبیعت و منظره

طرح طبیعت یکی از پر نشاط ترین طرح های موجود است که رنگ های سبز و آبی، رنگ های غالب در آن ها هستند و بر کسی پوشیده نیست که این دو رنگ چقدر پرنشاط است.

طرح دریا و ساحل

برای بسیاری از افراد این امکان وجود ندارد که نمای دریا را در خانه داشته باشند. کاغذ دیواری سه بعدی‌ طرح دریا و ساحل این محدودیت را کنار گذاشته است.

طرح اشکال هندسی

مدتی است که طرح اشکال هندسی و المان های انتزاعی در کاغذ دیواری های سه بعدی‌ به شدت در حال افزایش هستند. این به دلیل استقبال فوق العاده ای است که از آن ها شده است. این طرح برای فضاهای مدرن و هنری مناسب است و برای آن دسته از افرادی است که به تصاویر انتزاعی علاقه دارند.

طرح تونل و عمق دار

طرح تونل و عمق دار به معنای واقعی کلمه یک کاغذ دیواری‌ سه بعدی است. تصاویر زیر حاکی این موضوع هستند.

همچنین می توانید کاغذ دیواری های سه بعدی اجرا شده را نیز مشاهده نمائید.

اگر به دنبال خلق فضایی خلاقانه، متفاوت و جذاب در خانه هستید، حتماً حساب ویژه ای روی کاغذ دیواری های سه بعدی باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *